Programme

VBC Programme 2018-19

SAT 13th OCTOBER: CLUB CHAMPS

1pm: Men’s Champ Fours – Round 4
1pm: Women’s Champ Fours – Round 4

SUN 14th OCTOBER: CLUB MIXED TRIPLES

9am

MON 15th OCTOBER: WELLINGTON BOWLS3FIVE – ROUND 1

6.30pm: Victoria 1 v Victoria 2

FRI 19th OCTOBER: CLUB CHAMPS

5.30pm

SAT 20th – MON 22nd OCTOBER: WELLINGTON 2-4-2 MIXED PAIRS

9am @ Wilton: Robyn Rintoul
9am @ Silverstream: Fiona Alexander & Nairn MacGibbon; Tereska Knap & Lou Newman; Ray Martin
9am @ Naenae: Laurie Guy & Leigh Griffin; Helen King; Nicole & Tim Toomey; Kay Carr & Jeremy Kydd
9am @ Victoria: Sharman Buckle & Richard Corry; Sarah Taukamo; Nina & Alf De Munnik
9am @ Island Bay: Yvonne & Roy Gibb

WED 24th OCTOBER: WELLINGTON PENNANTS – ROUND 1

1pm: Men’s City Division 2 v Tawa

FRI 26th OCTOBER: CLUB CHAMPS

5.30pm: Men’s Champ Feature

SAT 27th OCTOBER: WELLINGTON INTERCLUB – ROUND 3

9am: Men’s Premier v Plimmerton
9am: Men’s Premier Reserve Section 2 @ Miramar
9am: Men’s Premier Reserve Section 3 @ Plimmerton
9am: Men’s Division 3 v Naenae
9am: Women’s Premier v Eastbourne
9am: Women’s Premier Reserve Section 2 v Stokes Valley

SAT 27th OCTOBER: CLUB CHAMPS

1pm: Men’s Champ Triples – Round 1
1pm: Women’s Champ Triples – Round 1

SUN 28th OCTOBER: CLUB CHAMPS

9am: Men’s Champ Singles – Rounds 1 & 2
9.30am: Women’s Champ Triples – Rounds 2 & 3

MON 29th OCTOBER: WELLINGTON BOWLS3FIVE – ROUND 2

6pm: Victoria 2 v Island Bay
6pm: Victoria 1 v Johnsonville

TUES 30th OCTOBER: WELLINGTON UMPIRES MEETING

7.30pm @ Petone Central

WED 31st OCTOBER: WELLINGTON PENNANTS – ROUND 2

1pm: Men’s City Division 2 v Plimmerton

WED 31st OCTOBER: CITY WOMEN’s EVENING LEAGUE – ROUND 1

6pm @ Island Bay

THUR 1st NOVEMBER: WELLINGTON PENNANTS – ROUNDS 1 & 2

10am @ Naenae: Women’s Division 3 @ Naenae

FRI 2nd NOVEMBER: WELLINGTON JUNIOR REPS – WKWM

@ Wairarapa

SAT 3rd – MON 5th NOVEMBER: WELLINGTON OPEN SINGLES

9am @ Naenae: Fiona Alexander; Leigh Griffin
9am @ Lyall Bay: Nicole Toomey
9am @ Massey Avenue: Helen King; Robyn Rintoul
9am @ Island Bay: James Fairhall
9am @ Hutt: Roy Gibb; Jayden Ravji
9am @ Miramar: Bradley Down; Nairn MacGibbon
9am @ Stokes Valley: Laurie Guy
9am @ Tawa: Lou Newman
9am @ Wilton: Tim Toomey
9am @ Victoria: Mark Noble
9am @ Upper Hutt: Ray Martin
9am @ Johnsonville: Mark Burgess
9am @ Silverstream: Rich Corry

TUES 6th NOVEMBER: SOCIAL TWILIGHT BOWLS – ROUNDS 1 & 2

6pm

WED 7th NOVEMBER: WELLINGTON PENNANTS – ROUND 3

1pm: Men’s City Division 2 @ Lyall Bay

WED 7th & THUR 8th NOVEMBER: WELLINGTON PRESTIGE PAIRS

9am

THUR 8th NOVEMBER: WELLINGTON PENNANTS – ROUNDS 3 & 4

10am: Women’s Division 3 @ Petone Central

SAT 10th NOVEMBER: WELLINGTON INTERCLUB – ROUND 4

9am: Men’s Premier @ Wilton
9am: Men’s Premier Reserve Section 2 @ Silverstream
9am: Men’s Premier Reserve Section 3 @ Island Bay
9am: Men’s Division 3 @ Workingmen’s
9am: Women’s Premier v Silverstream
9am: Women’s Premier Reserve Section 2 v Titahi Bay

SAT 10th NOVEMBER: CLUB CHAMPS

1pm: Men’s Champ Triples – Round 2
1pm: Women’s Champ Triples – Round 4

SUN 11th NOVEMBER: CLUB CHAMPS

9am: Men’s Champ Pairs – Rounds 3 & 4

MON 12th – THUR 15th NOVEMBER: NZ DISABLED BOWLS CHAMPS

@ Naenae: featuring Mark Noble

MON 12th NOVEMBER: WELLINGTON BOWLS3FIVE INTERCLUB – ROUND 3

6pm: Victoria 1 @ Island Bay
6pm: Victoria 2 @ Tawa

TUES 13th NOVEMBER: SOCIAL TWILIGHT BOWLS – ROUNDS 3 & 4

6pm

WED 14th NOVEMBER: WELLINGTON PENNANTS – ROUND 4

1pm: Men’s City Division 2 @ Khandallah

SAT 17th NOVEMBER: WELLINGTON INTERCLUB – ROUND 5

9am: Men’s Premier v Naenae
9am: Men’s Premier Reserve Section 2 v Lyall Bay
9am: Men’s Premier Reserve Section 3 v Naenae
9am: Men’s Division 3 @ Wainuiomata
9am: Women’s Premier @ Johnsonville
9am: Women’s Premier Reserve Section 2 @ Hutt

SAT 17th NOVEMBER: CLUB CHAMPS

1pm: Men’s Champ Triples – Round 3
1pm: Women’s Champ Singles – Rounds 1 & 2

SUN 18th NOVEMBER: CLUB CHAMPS

9am: Men’s Champ Singles – Rounds 3 & 4
Women’s Champ Singles – Rounds 3 – 5

MON 19th NOVEMBER: WELLINGTON BOWLS3FIVE INTERCLUB – ROUND 4

6pm: Victoria 2 @ Johnsonville
6pm: Victoria 1 @ Island Bay

TUES 20th NOVEMBER: SOCIAL TWILIGHT BOWLS – ROUNDS 5 & 6

6pm

WED 21st NOVEMBER: WELLINGTON PENNANTS – ROUND 5

1pm: City Division 2 @ Wilton

WED 21st NOVEMBER: CITY WOMEN’S EVENING LEAGUE – ROUND 2

6pm @ Miramar

SAT 24th NOVEMBER: WELLINGTON INTERCLUB – ROUND 6

9am: Men’s Premier @ Island Bay
9am: Men’s Premier Reserve Section 2 @ Upper Hutt
9am: Men’s Premier Reserve Section 3 v Karori
9am: Men’s Division 3 v Upper Hutt
9am: Women’s Premier v Petone Central
9am: Women’s Premier Reserve Section 2 v Petone Central

SAT 24th NOVEMBER: CLUB CHAMPS

1pm: Men’s Champ Triples – Round 4
1pm: Women’s Champ Singles – Rounds 6 & 7

SUN 25th NOVEMBER: CLUB CHAMPS

9am: Men’s Champ Pairs – Nairn MacGibbon v Lou Newman
Women’s Champ Singles – Finals

TUES 27th NOVEMBER: SOCIAL TWILIGHT BOWLS – ROUNDS 7 & 8

6pm

WED 28th NOVEMBER: WELLINGTON PENNANTS – ROUND 6

1pm: Men’s City Division 2 @ Tawa

THUR 29th NOVEMBER: WELLINGTON PENNANTS – ROUNDS 5 & 6

10am: Women’s Division 3 @ Tawa

(Victoria is affiliated to Bowls Wellington for outdoor during the summer, and both Hutt Valley and Wellington Catholic indoor bowls during the winter seasons)

Be Sociable, Share!